Panasonic Energy produkuje lokalnie, pakuje i dostarcza inteligentnie oraz działa ekologicznie

Panasonic Energy produkuje lokalnie, pakuje i dostarcza inteligentnie oraz działa ekologicznie

12 listopada 2020 r., Zellik - Od ponad 35 lat Panasonic Energy działa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Obecnie możemy pochwalić się wieloma osiągnięciami w zakresie ekologii w całej Europie, m.in. zielonymi fabrykami, opakowaniami z recyklingu, lokalną produkcją i inteligentną logistyką. Dowiedz się, w jaki sposób Panasonic współpracuje w zakresie energii pozyskiwanej z baterii zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zanieczyszczenie środowiska to coś, czym europejscy konsumenci produktów szybkozbywalnych martwią się najbardziej. Zmiana klimatu zajmuje czwarte miejsce, zaraz za pandemią i zapewnieniem finansowej stabilności¹. Biorąc pod uwagę naglącą potrzebę zajęcia się kwestiami klimatycznymi, to społeczne zainteresowanie środowiskiem jest oczywiste i ważne. W Panasonic Energy bierzemy pod uwagę obawy naszych dystrybutorów i klientów. Odpowiadamy na nie, oferując bardziej wydajną i zrównoważoną energię.

Story image

Pionier zrównoważonego rozwoju w Europie

Panasonic Energy Europe jest pionierem zrównoważonego rozwoju od ponad 35 lat. Redukujemy ilość niebezpiecznych substancji w bateriach już od 1985 roku. Zaczęliśmy to robić jako pierwsza firma w branży. Obecnie żadne nasze produkty nie zawierają rtęci, a produkcja baterii cynkowo-węglowych jest bezołowiowa. Od ponad 20 lat odgrywamy kluczową rolę w tworzeniu organizacji zajmujących się zbiórką i recyklingiem zużytych baterii w całej Europie. Jako ważny członek europejskiego sektora baterii przenośnych mieliśmy pozytywny wpływ na zbiórkę i recykling baterii w całym regionie. Wreszcie, od ponad 20 lat wszystkie zakłady produkcyjne Panasonic Energy posiadają certyfikat zarządzania środowiskowego ISO-14001.

Ekologiczne osiągnięcia dzisiaj

Dzięki tej realizowanej od dekady strategii Panasonic Energy może dziś pochwalić się wieloma osiągnięciami w zakresie zrównoważonego rozwoju:

1. Nasze fabryki baterii w Europie są ekologiczne

Zarówno nasze lokalne zakłady produkcyjne, jak i opakowaniowe w Europie działają zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W styczniu 2019 roku firma Panasonic Energy Belgium N.V. (Tessenderlo) stała się pierwszą na świecie fabryką baterii marki Panasonic, która nie emituje CO2. Wykorzystuje ona wyłącznie odnawialne źródła energii, a także poddaje recyklingowi wodę przemysłową i ponownie ją wykorzystuje. Żadne odpady nie trafiają na wysypisko. Budynki wykonane zostały między innymi z materiałów pochodzących z recyklingu, a oświetlenie zapewniają lampy LED. Nasz drugi europejski zakład produkcyjny w Polsce (Gniezno) nie produkuje żadnych odpadów. W wysoce zautomatyzowanym procesie produkcji baterii zapewniających czystą energię, które zawierają materiały pochodzące z recyklingu, wykorzystuje on wyłącznie ekologiczną energię elektryczną oraz najnowocześniejsze technologie w zakresie zrównoważonego rozwoju firmy Panasonic.

2. Lokalna produkcja

Nawet 85% produktów marki Panasonic Energy sprzedawanych w Europie wytwarzanych jest lokalnie, w zakładach w Belgii i w Polsce. Umożliwia to transport na mniejsze odległości oraz bardziej efektywną gospodarkę odpadami i w efekcie skutkuje mniejszym śladem węglowym. Lokalna produkcja ma także korzystny wpływ na warunki pracy i społeczne zarządzanie. Ponadto unijne prawodawstwo zapewnia standardy i jakość w zakresie ochrony środowiska.

3. Inteligentne pakowanie i logistyka

Do pakowania produktów marki Panasonic Energy używamy materiałów zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kartonowe opakowania baterii wykonane są w 90% z materiałów pochodzących z recyklingu, a wykorzystywany przez nas plastik PET może zostać poddany recyklingowi.

99% produktów wytwarzanych w Europie jest także pakowanych lokalnie. Produkujemy i pakujemy w tych samych krajach, a produkty wysyłamy do dystrybutorów prosto z zakładów pakujących, co gwarantuje krótkie trasy transportowe. Pakowanie w Europie zapewnia bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.

Zmniejszamy nie tylko liczbę kilometrów pokonywanych w transporcie. Dzięki inteligentnym wyświetlaczom i optymalizacji palet ograniczamy także niewykorzystaną przestrzeń. Zasada jest prosta, ale wymaga dokładnej optymalizacji: mniej pustej przestrzeni oznacza mniej niewykorzystanego miejsca, a mniej niewykorzystanego miejsca oznacza mniej ciężarówek i mniejszy wpływ na środowisko.

Transport intermodalny wykorzystywany jest w przypadku europejskich dostaw surowców do fabryk: najpierw staramy się korzystać ze statków, a dopiero potem z kolei i ciężarówek.

4. Ekologiczna praca

Ekologia to nie tylko produkcja, pakowanie i logistyka. To także zachowanie naszych pracowników. Panasonic Energy Europe promuje w ramach programu CSR zrównoważony sposób myślenia oraz działania na rzecz zrównoważonego rozwoju zarówno w biurze, jak i poza nim. Na przykład w naszych zakładach serwowana jest kawa pochodząca ze sprawiedliwego handlu, a plastikowe kubki są zabronione. Pracownicy zachęcani są do dojeżdżania do pracy na rowerze i dostają w związku z tym specjalny dodatek. Podczas przerw na lunch również mają do swojej dyspozycji rowery. Poddajemy recyklingowi tonery i drukarki. Ponadto zebraliśmy 2500 EUR na rzecz organizacji The Ocean Cleanup i zwiększyliśmy świadomość problemu zanieczyszczenia oceanów wśród naszych pracowników.

Wizja środowiskowa Panasonic 2050

Do 2050 roku Panasonic Corporation zamierza wytwarzać więcej energii niż zużywa.

Zmniejszymy ilość energii zużywaną przez nasze produkty i ilość energii wykorzystywaną w naszej działalności biznesowej. Jednocześnie ilość energii wytwarzanej i magazynowanej przez nasze produkty musi wzrosnąć i przewyższyć poziom energii zużywanej.

Tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić zrównoważony rozwój w zglobalizowanym świecie przy rosnącej liczbie ludności i stale zwiększającym się zapotrzebowaniu na energię. Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej o wizji środowiskowej Panasonic 2050:


¹Na podstawie raportu „FMCG outlook. How to navigate ahead of the new normal”, GfK, 16 czerwca 2020.


Infographic_PL 040_PAN_PR_Sustainability_Infographic_PL.pdf - 1,007 KB PR_sustainability_PL.docx 2020_11_12_PR sustainability-PL.docx - 38 KB PR_sustainability_PL.pdf 2020_11_12_PR sustainability-PL.pdf - 190 KB

 

Story image
Story image

 

Więcej o APS NV

ABOUT APS NV

Advanced Power Solutions (formerly named Panasonic Energy Europe) is one of the leading suppliers of primary batteries in the European market, with a revenue of € 213 million in 2020. Our key products include alkaline, zinc carbon batteries as well as Ni-MH batteries and specialty batteries. We have two manufacturing facilities, one located in Belgium (Tessenderlo) and the other in Poland (Gniezno) which have a combined production volume of more than 1,800 million units in 2020. With a pan-European network, we sell our products in over 50 countries across Europe. For more information, please visit: www.panasonicbatteries.com.

APS NV
Brusselsesteenweg 502
1731 Zellik
Belgium